Egipska bizuteria pochodzi z kosmosu

Istnieja dwa doskonale miejsca dla lowcow meteorytow: Antarktyda i Shara. Wlasnie dlatego spora ilosć egipskiej bizuterii byla wykonywana z meteorytow.

Prof. Thilo Rehren z Kataru i zespol archeologow przebadali zestaw bizuterii egispksiej pochodzacej z ok. 3200 roku p.n.e., a odkrytej w 1911 roku.

Paciorki wygladaly bardziej jak rdzewiejacy zlom niz wyrob z kamienia, a jednak znalazly się w luksusowej staroegipskiej kolii.

Egipskie paciorki, o ktorych mowa, to najstarsze zelazne wyroby jakie znamy. Obrobka zelaza – w tym umiejętnosć wytapiania go z rud zelaza – pojawila się duzo poźniej, ok. 1500 lat potem. Dzięki niej ludzi nauczyli się wytwarzać potęzna bron z zelaza, a historia potoczyla się znacznie szybciej. Od dawna podejrzewano, ze paciorki z Egiptu nie sa dowodem na wczesniejszy poczatek epoki zelaza, ale na egipska fascynację skalami z nieba.

Teraz udowodniono to ponad wszelka watpliwosć. Obrobka zelaza byla znana na tysiace lat przed poczatkiem epoki zelaza, ale zelazo musialo spasć z nieba.

Analiza zespolu prof. Rehrena wykazala, ze paciorki skladaly się – jak meteoryty – z niklu i kobaltu. Z kolei w maju inny zespol podczas analizy mikroskopem elektronowym potwierdzil z kolei strukturę krystaliczna paciorkow, ktora takze jest charakterystyczna dla meteorytow. Koronnego dowodu dostarczyla zas analiza samego Reherna, ktory w paciorkach odnalazl germanium. – Mowimy o ok. jednej setnej procenta – mowi. Ale takiego skladnika nie znaleźlibysmy w zelazie ziemskiego pochodzenia.

Wyrob paciorkow z zelaza pokazuje jednak, ze umiejętnosć kowalskiej obrobki zelaza musiala pojawiać się duzo wczesniej niz sadzono – bo paciorki z kolii sa obrobione. Posiadanie naszyjnika z nieba bylo na pewno wielka atrakcja dla owczesnych moznych.

Źrodlo: www.polskieradio.pl